ЦПМД №2 ПІСОЧИН 

КОМУНАЛЬНЕ НЕКОМЕРЦІЙНЕ ПІДПРИЄМСТВО пісочинської селищНОЇ РАДИ

"ЦЕНТР ПЕРВИННОЇ

МЕДИЧНОЇ ДОПОМОГИ №2

ХАРКІВСЬКОГО

РАЙОНУ"

Контакти:067-579-24-36 050-377-24-36

gallery/logotest

Статеве виховання.

gallery/mn_5

Тема нашої сьогоднішньої розмови непроста й часто, ще й досі табуйована.

 

Адже ми й далі живемо в світі великих дорослих, які в свій час, не мали адекватного розуміння питань сексу і сексуальності. Дорослих, які в своєму дитинстві як могли і де могли шукали відповідей на питання, часто ціною доволі травматичного досвіду. Де спогади про «саме ту розмову з батьками» викликають тілесні та емоційні переживання сорому, страху, огиди й провини… Де, знову ж таки, нажаль, часто окрім відсутності адекватної інформації  у залишку є багато «ужастиків» та токсичних застережень: «Головне - не принеси в подолі», «Усі чоловіки – рогаті істоти, їм треба від дівчат лише секс», «Всі жінки стерво – будь обережний»… Й все це може бути присипано сумнівно-добрими спогадами важливих дорослих про кількість абортів в родині, страхами щодо самого процесу, жахливими вчинками чоловічої половини та родинними травмами від наслідків цього «страшного діла»… Що ж робити сучасним мамам і татам? Як донести своєму чаду важливу інформацію та не скалічити душу в такій тонкій справі, як інтимні стосунки? Ось про це ми з вами і поговоримо далі…

 

По-перше: нам не треба говорити штучно, спеціально готуватись, обирати час (чи то в 5 років, 7, 11, чи то в 12, чи в 20…) Наші діти все зчитують з нас. Батьки та їхня взаємодія, як перші і найважливіші орієнтири – це прототипи тих стосунків, які дітки на несвідомому рівні будуть реалізовувати у своєму дорослому житті! Хочемо ми того чи ні, але те, ЯК ми живемо в парі в контексті сексуальних стосунків – так і виглядатиме книга «індивідуальних правил сексуальної культури» майбутнього дорослого. І тут, не так важливо ЩО саме ми будемо говорити, як те, ЯК ми це зробимо. Як ми (батьки чи важливі дорослі, які оточують малюка) самі ставимось до сексу, як проживаємо інтимні стосунки, як їх, за потреби, завершуємо… Відтак, якщо ми, як батьки живі, свідомі, бачимо й приймаємо своїх дітей - ЦЯ РОЗМОВА ВІДБУВАТИМЕТЬСЯ САМА ПО СОБІ, САМЕ В ТОЙ ЧАС, КОЛИ ПОТРІБНО САМЕ ЦІЙ ДИТИНІ!

 

По-друге: зверніть увагу на те, як ви проживаєте збудження й свої сексуальні стосунки вдома. Чи не бігаєте ви голими по хаті? Чи не займаєтесь сексом при відчинених дверях? Чи ваша дитина в поважному віці) не спить разом з вами? Ох, вже ж ці історії травмованих у дитинстві дорослих, які згадують усілякі картинки власних переживань, де їм доводилось «прикидатись камінчиками» і з жахом дочікуватись завершення чогось незрозумілого й страшного… - Як це? Коли він/вона маленька – що воно там чує? А от і ні, на емоційно-тілесному рівні дітки зчитують все, що їм треба і не треба! Відтак, те що вони бачать і чують, в силу нерозуміння, сприймають як агресивні дії. ДОРОСЛІ!!! ПІД ЧАС ВАШОГО СЕКСУ - ДІТИ ЧАСТО НЕ СПЛЯТЬ, навіть, якщо на це й схоже!!! НАЖАЛЬ!) Тут, одразу, згадуємо про наявність інших територіальних площ та можливостей в вашій квартирі чи будинку.

 

По-третє: не еротизуйте дітей надмірними обіймами, поцілунками, пестощами!.. Не дозволяйте іншим цього робити з ними. !!!НАВІТЬ БАБУСЯМ, ДІДУСЯМ, ТЬОТЯМ І ДЯДЯМ…!!! Поясність дитині про тілесні й психологічні границі, недоторканість тіла в цілому і деяких частин - зокрема. Донесіть ідею, що ніхто не має права торкатись дитину туди і тоді, коли вона того не хоче. Зорієнтуйте – якщо щось не так – до нас, до батьків - ми допоможемо! Станьте опорою, теплими і безоціночно-приймаючими дорослими в складній ситуації. 

 

По-четверте: не підтримуйте НАДМІРНОЇ цікавості до сексу й сексуальності через кіно, книги, картинки та розмови «про це» (за столом, між собою, в транспорті…). Слідкуйте ЩО ви говорите (+, за потреби, що говорять оточуючі) і чи ця інформація для дитячих вух? До прикладу: усілякі там страшилки з життя та брудні анекдоти на великих святах... !!! МИ ПРОСТО НЕ ДИВИМОСЬ ФІЛЬМИ ЖАХІВ (...), ЄРОТИКУ ПРИ ДІТЯХ!

 

По-п’яте: батьки з дітьми не можуть бути абсолютними друзяками! Особливо в темі сексуальності! Ми не можемо обговорювати свій секс, коханців, радитись, жалітись, гніватись на партнера чи розказувати про невдалі досвіди стосунків, аборти, складні роди... Ми - в нерівних позиціях. Ми – вище, вони – нижче. І це не про приниження, це – про опору на батьків! ДІТКИ ОПИРАЮТЬСЯ НА НАС! МИ – ЇХ ОБЕРІГАЄМО від передчасного дорослішання, бруду та насильства!

 

По-шосте: знайдіть можливості познайомитись із психологічними особливостями діток на різних вікових етапах, стадіями психо-сексуального розвитку та кризовими періодами життя! До прикладу, важливий етап психо-сексуального розвитку – період 3,5-5 років, коли дитина проживає комплекс Едіпа/Електри. Особливостями даного періоду є посилена любов хлопчика до мами, дівчинки – до тата. Класичні слова цього часу: «Мам, коли тато помре – я з тобою одружуся!», чи «Тато - будеш моїм чоловіком?» Що робити? Знати і бути готовими до цього! Така ж класична відповідь мами: «Ні, сонечко, ти мій синочок, ми з татом - твої король з королевою! Ти – наш принц! Виростеш – знайдеш СВОЮ принцесу! І будеш з нею щасливим!» Й, відповідно: «Сонечко, я король, мама - моя королева і ми з твоєю мамою – пара! Ти – наша прекрасна донечка-принцеса! Виростеш і зустрінеш свого принця!»

 

По-сьоме: вірте в себе та будьте щирими! Коли ваше чадо потребуватиме вашої підтримки та почне цікавитись «даною тематикою» - будьте поруч та станьте тим дорослим, який відповідно до віку, спокійно та трепетно розкаже про стосунки й процес народження. Не будьте засоромленими батьками, які або кинуть в дитину відповідною енциклопедією й втечуть від розмови, або (з досвіду моїх клієнтів) вперше відпускаючи підлітка в табір, вже закриваючі двері, крикнуть: «І користуйся презервативами!»… Відтак, для самих маленьких, КОЛИ ВОНИ ЗАПИТАЮТЬ ЧИ ВИ ПОДИВИТЕСЬ МУЛЬТФІЛЬМ ЧИ ЩЕ ЩОСЬ (…), цілком можна розказати казочку про любов краплинок і їхнє поєднання у танці з якого народилась (-ся) ти. Далі ми можемо скористатись ідеєю клітинок в організмі мами і тата, які поєднались в любові. Вже для дівчинки 9-10 років (залежно від рівня розвитку і т.д.) - доречною буде розмова про груди, що ростуть і можуть боліти, про місячні  та способи догляду за собою в цей важливий період. У день настання місячних обережно і тепло привітайте свою дівчинку та зробіть міні-свято. Згодом, зорієнтуйте і дівчинку і хлопчика-підлітків про гормональні зміни, про зміни в настрої, про сучасні засоби контрацепції, про-про-про... Пам'ятайте, що, нажаль, більшість випадкових підліткових вагітностей стається від не знання як і звідки беруться діти!!!

 

Таким чином, у наших з вами силах:

- Створити діткам безпечний простір для гармонійного пізнання і розвитку;

- Дати стільки прийняття й любові, щоб цієї основи/ бази стало на все подальше життя;

- Бути прикладом, яким хочеться пишатись та якого хочеться наслідувати!