ЦПМД №2 ПІСОЧИН 

КОМУНАЛЬНЕ НЕКОМЕРЦІЙНЕ ПІДПРИЄМСТВО пісочинської селищНОЇ РАДИ

"ЦЕНТР ПЕРВИННОЇ

МЕДИЧНОЇ ДОПОМОГИ №2

ХАРКІВСЬКОГО

РАЙОНУ"

Контакти:067-579-24-36 050-377-24-36

gallery/logotest

Не хочу захворіти на кір. Що робити?

gallery/111

На початку 2018 року Україна зіштовхнулася зі спалахом кору. Кількість хворих перевищила позначку 1,2 тис. осіб. Як уникнути проблем зі здоров’ям?

 

 Як дізнатися, чи є імунітет до кору

– Можна здати аналіз крові на імуноглобуліни (Ig G) до кору.

Ці аналізи доступні майже в усіх приватних лабораторіях. Вартість – близько 200-400 грн.

Або, якщо не маєте свідчень про проведення щеплень, можна провести вакцинацію без попереднього аналізу.

Це не буде шкідливим навіть за умови, якщо раніше щеплення були зроблені.

 Я вакцинований, все буде гаразд?

– Майже неможливо захворіти, якщо вакцинація була проведена двічі і за всіма правилами (техніка виконання ін’єкції, умови транспортування та зберігання вакцини не були порушені).

Проте, порушення цих правил інколи, на жаль, зустрічаються. Звісно, можуть бути випадки хвороби, але це трапляється надзвичайно рідко за вищеописаних умов.

 Якщо хворий на кір мав щеплення, хвороба діятиме інакше?

– Якщо така ситуація все ж трапилась, то хвороба буде перебігати легше.

 

Я не пам’ятаю, чи робив вакцину

– Згідно із міжнародними рекомендаціями, у випадку, коли кількість чи взагалі наявність раніше отриманих профілактичних щеплень невідома, вважається, що щеплень немає.

Тому необхідно проходити щеплення двічі з інтервалом мінімум місяць між першою і другою дозою.

Якщо раніше було проведено лише одне щеплення, все одно треба зробити ще й друге.  Два щеплення надають пожиттєвий імунітет і ревакцинації не потребують.

 

Я зробив щеплення. Що ще порадите?

– Якщо зробили щеплення – ви захищені від кору.

Кір – дуже заразна хвороба, тому якоїсь особливої профілактики крім вакцинації не існує.

Її заразність становить 90-99%. Звісно, можна обмежити відвідування громадських місць, відмовитись від громадського транспорту. Але, зрозуміло, що зробити це зовсім і надовго неможливо.

До того ж кір дуже підступна хвороба через те, що людина стає заразною за два дні до появи перших симптомів. А перші симптоми дуже схожі на звичайну застуду.

 

Контактував за хворим на кір. Шансів уникнути проблем немає?

– Є таке поняття, як екстрена профілактика. Тобто запобігання хвороби здійснюється після того, як людина контактувала з хворим на кір і не має щеплень чи має тільки одне або ж немає відомостей про імунізацію.

Якщо такий контакт відбувся, протягом перших 72 годин проводиться вакцинація.

Якщо до проведення щеплення є протипокази, наприклад: ВІЛ-інфекція, вагітність, первинний імунодефіцит, імуносупресивна терапія, то профілактика проводиться людським імуноглобуліном впродовж 6 днів після контакту.

 

Якщо вже захворів на кір, що найгірше може статися?

В одного з двадцяти хворих на кір виникає пневмонія(запалення легень). Це найчастіша причина смерті серед маленьких дітей.

Приблизно у одного на тисячу хворих виникає енцефаліт (запалення мозку), який може спричинити судоми, глухоту чи розумову відсталість.

Одна-дві людини з тисячі, що захворіли на кір, помирають.

Дуже небезпечний кір для вагітних жінок, оскільки може спричинити викидень чи патологічні зміни у розвитку дитини.

Також, оскільки вірус атакує імунні клітини, може відбутися загострення хронічних хвороб та чутливості організму до інших хвороб впродовж кількох місяців після кору.

 

Хвилююся за якість вакцини. А чи варто?

– В Україні використовується комплексна вакцина проти кору, паротиту, краснухи (КПК) – як в приватних, так і в державних медичних закладах.

Виробник – Бельгія, іншої вакцини в країні немає.

Вакцина сертифікована і відповідає усім міжнародним стандартам.  Перевіряється кожна партія вакцини, тому на неякісну натрапити неможливо.

Інша справа, коли іноді трапляються випадки недотримання правил холодового ланцюга, але цей аспект контролюється.

Навіть, якщо умови транспортування чи зберігання могли бути порушені, це не викличе ніяких побічних ефектів, але така вакцина не надасть належний захист. Тобто імунітет до кору, на жаль, може не сформуватись.

В принципі, при проведенні щеплення можна запитати про наявність відповідних документів на вакцину у вашій поліклініці.

Вакцина без обов’язкових супровідних документів просто не могла б потрапити до лікарні. Тому хвилюватися немає сенсу.

 

 

Чому тоді в Україні у деяких недовіра до вакцини?

–Це пов’язано із  з потужною антивакцинальною компанією протягом багатьох років.

Другий аспект – низька освіченість населення та відсутність потужної просвітницької роботи. Хоча останні роки ситуація змінюється на краще завдяки роботі небайдужих лікарів, які проводять зустрічі для батьків, пишуть про це в соціальних мережах, говорять в ЗМІ. Але робота антивакцинаторів, на жаль, теж посилюється.

Третій аспект – загальна недовіра до всіх державних інституцій.

І чи не найбільшою проблемою є некомпетентні лікарі та медичні працівники. Особливо ті, що називають себе нетрадиційними чи гомеопатами. Сучасна наука давно вже підтвердила недоцільність і недієвість такого лікування.  

Завдяки вакцинації суспільство почало забувати про небезпечність хвороб, фактично “вакцинація працює сама проти себе“.

 

А чому тоді пліткують про те, що вакциновані теж хворіють?

– Звісно, можуть бути випадки хвороби, але це трапляється надзвичайно рідко за дотриманням усіх правил.

Так, зараз досить багато обговорень навколо того, що щеплені теж хворіють. Це пов’язано переважно з тенденцією в нашій країні з підробкою медичних довідок.

 

На папері дитина вакцинована, а по факту щеплень немає.

І це не поодинокі випадки, коли батьки зараз вже хочуть зробити справжнє щеплення і  самі зізнаються, що попередні записи недостовірні.

Також батьки можуть просто не пам’ятати яке щеплення “справжнє”, а яке “дописане”. Або навіть навмисно заперечувати можливість недостовірного запису.

 

Вакцина лише для дітей чи дорослим теж треба?

– Дорослі так само хворіють на кір, як і діти. Особливо небезпечним є кір для вагітних, а також для людей із хронічними захворюваннями.

Тому дорослим також необхідно мати імунітет від кору.

 

У законі написано, що місцева влада може купити вакцину лише для людей до 30 років… Тим, хто доросліше, треба вакцинація?

– Коли ухвалювали закон, то, ймовірно, розраховували на те, що люди, яким більше 30 років, до цього часу вже будуть вакциновані або перехворіють на кір, а отже – матимуть імунітет.

Вакцинувати можна і треба, зокрема старших людей, якщо вони не захищені від кору. Але це відбувається виключно за власний рахунок.

 

Дітей без щеплень не пускають до деяких шкіл. Це допоможе?

– Збільшення охоплення щепленнями і формування колективного імунітету, який наразі відсутній, зможуть зменшити розповсюдження кору.

 

Карантину немає. Він взагалі допоможе?

– Карантин – це тимчасовий захід, тобто рано чи пізно діти все одно вийдуть до школи. До того ж, де гарантія, що під час карантину вони не будуть спілкуватись між собою чи відвідувати людні місця. За час карантину кір нікуди не подінеться і продовжуватиме циркулювати.

Якщо населення не матиме профілактичних щеплень, ситуація ніяк не зміниться. Діти підуть в школу і все одно зможуть захворіти.